Co zamiast rękawiczek nitrylowych? Przegląd dostępnych alternatyw

rękawiczki z nirtylu

Rękawiczki nitrylowe używane są w laboratoriach, kosmetologii, medycynie estetycznej, salonach tatuażu, stomatologii, weterynarii, podczas czyszczenia z wykorzystaniem chemii, przemyśle spożywczym, czyli wszędzie tam, gdzie konieczna jest ochrona skóry dłoni. Nitryl zabezpiecza przed przenoszeniem drobnoustrojów i innych ciał obcych. Rękawiczki nitrylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. To, co najważniejsze, chronią przed przenoszeniem drobnoustrojów, poparzeniami i podrażnieniami, mogącymi wystąpić podczas kontaktu z płynami czy innymi chemicznymi wydzielinami. Nitryl jest bowiem odporny na działanie kwasów, rozpuszczalników, tłuszczów i olejów, dlatego możemy być spokojni o bezpieczeństwo skóry dłoni.  Bardzo ważną zaletą rękawiczek z nitrylu, jest fakt, że nie uczulają. Rękawiczki z nitrylu nie posiadają specyficznego zapachu, co również przemawia na ich korzyść. Ponadto doskonale dopasowują się do naszych dłoni, więc są bardzo wygodne w noszeniu, ponieważ nie krępują ruchów, a co za tym idzie, umożliwiają sprawną pracę.

Alternatywy dla nitrylu

Popularnymi alternatywami dla rękawiczek nitrylowych są rękawiczki winylowe, lateksowe i TPE.

Rękawice lateksowe mają  wiele zalet.  Wykonane są  z naturalnego kauczuku, z którego produkowane są grube rękawiczki, oraz cienkie i jednorazowe dla personelu medycznego. Rękawiczki z lateksu są rozciągliwe i elastyczne, dzięki czemu dopasowują się do naszych dłoni. Są na tyle cienkie, że pozwalają precyzyjnie posługiwać się palcami i nie zsuwają się z dłoni, więc są bardzo wygodne. Jest jednak pewien mankament, ponieważ nie są wskazane dla osób  uczulonych na lateks. Ich  specyficzny zapach może przeszkadzać użytkownikom. Rękawiczki lateksowe nie nadają się do prac, w których mamy kontakt z tłustymi produktami i substancjami.

Rękawiczki winylowe sprawdzą się, kiedy nie lubimy ciasno przylegających rękawiczek gumowych. Są mało elastyczne i nie przylegają ciasno do dłoni. To dobra alternatywa, ponieważ skóra nie odparza się i nie jest zmęczona. Musimy dokładnie dobrać rozmiar, ponieważ rękawiczki nie mogą być za ciasne, a także zsuwać się podczas pracy. Rękawiczki winylowe są odporne na substancje zawierające tłuszcz. Bardzo dobrze chronią przed ozonem, olejami, działaniem substancji chemicznych lub zakażeniami związanymi z obcowaniem z krwią. Są mniej trwałe i elastyczne niż rękawiczki lateksowe i nitrylowe.

Najlepszy wybór? Rękawiczki TPE!

Obecnie za najlepszy wybór uznaje się nowoczesne rękawiczki jednorazowe TPE, wykonane z folii termoplastycznej. Są one o wiele bardziej wytrzymałe, niż wcześniej wspomniane rodzaje rękawiczek. Co dla wielu osób jest zaskakujące, rękawiczki TPE są też tańsze, niż rękawiczki nitrylowe i nie uczulają, tak, jak lateks. Nie znajdziemy w nich też pudru, czy talku. Mają przyjemną w dotyku strukturę, umożliwiają pewny chwyt narzędzi i pozwalają na precyzyjną pracę. Rękawiczki TPE mogą być wykorzystywane zarówno w szpitalach, placówkach medycznych jak i gabinetach kosmetycznych oraz pracy z żywnością. Doskonale zabezpieczają przed przenoszeniem drobnoustrojów. W dobie pandemii koronawirusa istotne jest również to, że rękawiczki TPE, jako nowość na rynku, są łatwo dostępne, w przeciwieństwie do rękawiczek z popularnych tworzyw. Jeśli dodamy do tego fakt, że rękawiczki TPE są rozciągliwe i łatwo się je zakłada, możemy śmiało założyć, że w przyszłości staną się najchętniej wybieranym rodzajem rękawiczek jednorazowych.